Irssi

Z wiki linux-user
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
 
Linia 23: Linia 23:
 
=== Konfiguracja ===
 
=== Konfiguracja ===
  
Plik konfiguracyjny, podobnie jak reszta plików tworzonych przez irssi, znajduje się w katalogu ''~/.irssi/'' i ma nazwę ''config''. Najefektywniejsze jest edytowanie go ulubionym edytorem tekstowym (np. joe), co daje największe możliwości przystosowania go do swoich potrzeb. Przed edycją radzi się zamknąć aplikację. Konfigurację można przeprowadzić także z poziomu samego programu, a po zrobieniu tego zapisujemy ją poleceniem /save. Dla leniwych, którzy nie chcą czytać dokumentacji, został stworzony generator pliku konfiguracyjnego.
+
Plik konfiguracyjny, podobnie jak reszta plików tworzonych przez irssi, znajduje się w katalogu '''~/.irssi/''' i ma nazwę '''config'''. Najefektywniejsze jest edytowanie go ulubionym edytorem tekstowym (np. joe), co daje największe możliwości przystosowania go do swoich potrzeb. Przed edycją radzi się zamknąć aplikację. Konfigurację można przeprowadzić także z poziomu samego programu, a po zrobieniu tego zapisujemy ją poleceniem '''/save'''. Dla leniwych, którzy nie chcą czytać dokumentacji, został stworzony generator pliku konfiguracyjnego.
  
 
=== Obsługa programu ===
 
=== Obsługa programu ===
Linia 31: Linia 31:
 
Aby przełączać się pomiędzy oknami, naciskamy '''ALT+'''.  
 
Aby przełączać się pomiędzy oknami, naciskamy '''ALT+'''.  
  
Aby wyłączyć dane okno, wpisujemy ''/window'' kill Aby załadować skrypt, musimy umieścić go w katalogu ''~/.irssi/scripts/'', a następnie wpisać ''/run'' lub ''/script load''.  
+
Aby wyłączyć dane okno, wpisujemy '''/window''' kill Aby załadować skrypt, musimy umieścić go w katalogu '''~/.irssi/scripts/''', a następnie wpisać '''/run''' lub '''/script load'''.  
  
Aby wyświetlić listę osób na kanale, na którym aktualnie się znajdujemy, należy wpisać ''/n'', co jest aliasem do ''/names''.  
+
Aby wyświetlić listę osób na kanale, na którym aktualnie się znajdujemy, należy wpisać '''/n''', co jest aliasem do '''/names'''.  
  
Aby przewijać okno, posługujemy się klawiszami ''Page Up'' i ''Page Down''.  
+
Aby przewijać okno, posługujemy się klawiszami '''Page Up''' i '''Page Down'''.  
  
Aby zmieniać ustawienia, takie jak domyślny ''vhost'', ''nick'' czy ''ident'', wpisujemy ''/set'' aby obejrzeć listę dostępnych ustawień, a następne ''/set'', np. aby zmienić standardowy nick wpisujemy ''/set nick''.  
+
Aby zmieniać ustawienia, takie jak domyślny '''vhost''', '''nick''' czy '''ident''', wpisujemy '''/set''' aby obejrzeć listę dostępnych ustawień, a następne '''/set''', np. aby zmienić standardowy nick wpisujemy '''/set nick'''.  
  
Aby wypowiedzieć tekst zaczynający się od ''/'' (nie chcąc, aby został potraktowany jako komenda) zaczynamy pisać od'' //'' przykład: ''//join #kanał'' lub używamy polecenia ''/say'' przykład: ''/say /join #kanał''  
+
Aby wypowiedzieć tekst zaczynający się od '''/''' (nie chcąc, aby został potraktowany jako komenda) zaczynamy pisać od '''//''' przykład: '''//join #kanał''' lub używamy polecenia '''/say''' przykład: '''/say /join #kanał'''
  
 
=== Sesja irssi w tle ===
 
=== Sesja irssi w tle ===
  
W normalnym przypadku po wylogowaniu się z konta, na którym uruchomiony jest irssi, program zamyka się, a przez to rozłącza się z serwerem. Może to prowadzić do utraty statusu operatora na kanale, braku kontaktu z użytkownikiem etc. Aby zostawić sesję w tle, która będzie działała niezależnie od tego, czy jesteśmy zalogowani, czy nie, wykorzystamy program screen, który najprawdopodobniej znajdziesz w swoim systemie, czy też w portach/paczkach. Żeby zostawić irssi „w screenie”, musimy najpierw go w nim uruchomić, a zrobimy to poleceniem:
+
W normalnym przypadku po wylogowaniu się z konta, na którym uruchomiony jest irssi, program zamyka się, a przez to rozłącza się z serwerem. Może to prowadzić do utraty statusu operatora na kanale, braku kontaktu z użytkownikiem etc. Aby zostawić sesję w tle, która będzie działała niezależnie od tego, czy jesteśmy zalogowani, czy nie, wykorzystamy program [[screen]], który najprawdopodobniej znajdziesz w swoim systemie, czy też w portach/paczkach. Żeby zostawić irssi „w screenie”, musimy najpierw go w nim uruchomić, a zrobimy to poleceniem:
 
  screen irssi
 
  screen irssi
 
…po czym normalnie go używamy, jak zawsze. Aby przejść w tło (''detach''), należy wcisnąć kombinację klawiszy:
 
…po czym normalnie go używamy, jak zawsze. Aby przejść w tło (''detach''), należy wcisnąć kombinację klawiszy:
Linia 79: Linia 79:
 
Skrypt wyświetla w statusie liczbę użytkowników danego kanału
 
Skrypt wyświetla w statusie liczbę użytkowników danego kanału
 
  /statusbar window add usercount
 
  /statusbar window add usercount
 +
 +
<br /><google1 style="4"></google1>

Aktualna wersja na dzień 09:25, 24 kwi 2012

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia


Sponsor serwisu

Firma informatyczna ITProjek Bydgoszcz usługi informacztyczne, serwery, linux, windows, strony www, hosting, sieci komputerowe, system archiwizacji danych